Marek Kuźmicz biografia XXI wiek

Działalność w sferze energetyki


Rok 2000 to nowy rozdział w zawodowym życiorysie Marka Kuźmicza. Uległ on namowom przyjaciela Bartosza Bukowskiego (barytona Oper w Magdeburgu) i stał się pełnomocnikiem spółki zależnej od koncernu Mercedes Benz. Dzięki temu przedsiębiorca wprowadził do Polski silniki wysokoprężne dużej mocy, na bazie których produkowane są agregaty prądotwórcze i pompowe Mercedes. Marek Kuźmicz kupując Wytwórnię Silników PZL Mielec, poszerzył produkcję w Polsce agregatów Mercedes, Iveco, JVC, Cummins, minielektrownie przede wszystkim bazując na produkowanych w tych zakładach silnikach na licencji brytyjskiego Leylanda.

Przemysł ciężki i energetyka


Marek Kuźmicz przez lata zasiadał we władzach Izby Przemysłowo – Handlowej Inwestorów Zagranicznych w Polsce, której jednymi z założycieli byli Sobiesław Zasada, Henryk Kulczyk, Józef Klasa i Stanisław Romanowski. Podczas swojej działalności w tej organizacji, panowie ściśle ze sobą współpracowali i darzyli się przyjaźnią. Z Sobiesławem Zasadą odwiedzał fabryki MAN-a w Norymberdze i produkcji agregatów prądotwórczych Mercedesa w Duisburgu. Te biznesowe podróże, jak i namowy Sobiesława Zasady przekonały Marka Kuźmicza do zakupu części zakładów lotniczych PZL Mielec. Następnie przedsiębiorca nabył większościowy pakiet udziałów w fabryce „Jelcz” w Laskowicach koło Wrocławia i wspomagał restrukturyzację fabryki autobusów AUTOSAN w Sanoku. Po latach rozwinął też swoją produkcję w Fabryce Maszyn w Leżajsku.

Centrala Handlu Zagranicznego „Batory”.


Lata pracy w przemyśle ciężkim i energetyce oraz grono doradców jakimi się otaczał, pozwoliły Markowi Kuźmiczowi zbudować solidne doświadczenie biznesowe, ale też stworzyć potężną sieć kontaktów. Dzięki temu powołał on Warszawie Centralę Handlu Zagranicznego „Batory”, a bliska współpraca z Prezydentem Lechem Wałęsą pozwoliła rozszerzyć kontakty o rynki międzynarodowe.

„The Best of Poland”


Kolejnym dużym przedsięwzięciem Marka Kuźmicza jest projekt „The Best of Poland”, któremu patronował Lech Wałęsa. Projekt ten (z inicjatywy Marka Kuźmicza) doprowadził do cyklu spotkań Lecha Wałęsy z przedsiębiorcami m. in. w Zakopanem, Promnicach, w Katowicach, w Pszczynie i w Tychach.

Rynek odpadów


Marek Kuźmicz, w rodzinnym Rzeszowie, zaangażował się w rozwój super nowoczesnej technologii polskich profesorów, którzy w ramach Polskiej Akademii Nauk rewolucjonizowali rynek odpadów. Skala problemu oraz własne przekonania zaangażowały przedsiębiorcę do tego stopnia, że sporą część swojego czasu poświęcił na rozwój tej dziedziny. Wykorzystując biznesowe kontakty na całym świecie, starał się włączyć jak najwięcej wpływowych osób w polski patronat i polską myśl techniczną. Technologia mineralizacji odpadów stworzyła możliwość produkcji czystego wodoru, ciepła, energii elektrycznej, magazynowania energii w metanie i ochrony środowiska poprzez całkowite ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Media społecznościowe


Marek Kuźmicz prężnie działa również w Social Mediach. Tuż po wejściu platformy Facebook do Polski, biznesmen uruchomił polskie media pod szyldem The Best of Poland wraz z 58 stronami tematycznymi o Polsce. Patronat nad projektem objął Lech Wałęsa. W okresie Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, oglądalność projektu The Best of Poland w mediach społecznościowych przekroczyła 8 milionów użytkowników.

CHZ Valeza


W roku 2021 Marek Kuźmicz powołał do życia Centralę Handlu Zagranicznego VALEZA, łącząc kontakty Lecha Wałęsy, wielu dyplomatów, generałów, oficerów wywiadu z VIP-ami i przedsiębiorcami z wielu krajów.